Barkod Okuyucularla Tanışın

Barkod okuyucu bir ışık kaynağının barkodun bulunduğu yüzeye çarpıp siyah çizgilerden daha az, aralarındaki beyaz çizgilerden daha çok yansıyan ışığı çözümleyerek elektrik sinyallerine çevirerek çalışan bir cihazdır. 

Ne İşe Yarar?

Barkod okuyucu cihazlar veri girişlerine hız, doğruluk ve kolaylık kazandırma özelliği nedeniyle avantajlıdır ve kullanımı için bu özelliği önemli bir tercih sebebidir. Barkoddaki koyu çubuklar ışığı emerken boşluklar ise ışığı geri yansıtmaktadır. Bu şekilde elektronik sinyaller meydana gelir ve barkod okunmuş olur. Değişik arabirimlere sahip olan barkod okuyucular usb bağlantılı, klavye ve seri port bağlantılı olabilmektedir. Radyo frekansı ile çalışan barkod okuma cihazları ise kablosuzdur. Bunlar kendi etkinlik alanları içerisinde anlık olarak bilgisayara aktarma özelliğine sahiptirler.

Çeşitleri

Kullanılacak olan barkod okuyucuyu seçerken işletmenin özellikleri, ihtiyaçları ve ürünün özellikleri şeklinde önemli farklara göre cihaz seçilir.

CCD

Ekonomik bir çözüm olan CCD, okuma kafaları geniş olan ve geniş bir ışık yayan cihazlardır. Barkod ile yakın mesafede olmalıdır. Fazla yoğun olmayan işletmeler için, barkod çizgileri çok fazla yoğun olmayan ürünler için tercih edilir.

Lazer

Lazer okuyucular CCD’ye kıyasla daha iyi performans sağlarlar, uzak mesafeden de okuyabilirler ancak daha pahalıdır. Dezavantajı, düşük enerji kullanılmasıdır, bu nedenle düşük ışıkta okuması zorlaşabilir.

Kablosuz

CCD ve lazer okuyucuların kablosuz versiyonu denilebilecek olan bu okuyucular ise radyo frekansı ya da bluetooth ile bilgisayar arasında bağlantı kurarlar.