Alışveriş Kelimesi Nereden Gelir

Alışveriş Kelimesi Nereden Gelir

Alışveriş herkesin yaşamında olmazsa olmazlardan biridir. Alışveriş denildiğinde genelde herkesin aklına ilk olarak giyim geliyor. Ancak evinizde gıda ihtiyacı olarak yapılan mutfak alışverişleri de vardır. Alışveriş şuan günümüzde yeni olan bir kavram değildir. Çok eskilerde hatta Osmanlı döneminde bile panayırlar vardı burada alışveriş yapılırdı. Alışverişin bağımlıları da vardır. Bunun teknik ismi onyomanidir. Onios satılık, mania ise delilik, çılgınlık anlamına gelmektedir.

Bir diğer anlamda satın alma bozukluğudur. Bir psikiyatri dergisinin 2006 yılında yaptığı bir ankete göre gelişmiş Alışveriş Kelimesi Nereden Gelirülkelerin yaklaşık %6 ‘sında şaşırtıcı olsa da satın alma bozukluğu oranı kadınlarda ve erkeklerde eşittir. Ülkemizde alışveriş bağımlılığının toplumun ne kadarını etkilediği net bilinmemektedir. Alışverişin asıl amacının stresi, depresyonu en aza indirmek ya da ortadan kaldırmak olarak rahatlama amacıyla yaptığı bilinmektedir, işte bağımlılık budur. Ve bu ilişkileri bozup, aileleri yıkma tehlikesi doğurmaktadır.

Alışveriş kelimesi nereden gelir?

İnsanoğlu kendi yaşamını sorgulayıp ilerletecek derecede kaynakları tüketip işlevselliği yüksek, hayata yardımcı araçları yaptı. Herkes puzzle parçası gibi dağılmış, herkese farklı bir parça lazımdı. Bunu önce takasla sonra parayla çözdüler. Para çoğalıp, ürün arttıkça ihtiyaç çoğaldı alım ve satım furyası birbirini kovaladı. Bu alım satımlar zamanla al-ver den gelen alışveriş kelimesini oluşturdu. Ve napeleon var oldu. İnsanoğlu hep daha fazlasını üretip, tüketti, daha çok sahip olmak istedi.

Napeleon ve ortağı Artistide ortak oldukları üretim dükkânını en uygun fiyatlar ve inanılmaz değişim seçeneği ile kırmızı halıyla tüketen halka sunuyordu. Kadınların değersiz gösterildiği dönemlerde Artistide, ünlü mimar Gustave Eiffel’in sanatını konuşturduğu demir betondan yapılmış ışıklı binanın altına mağazasını kurmuştu. Fiyat etiketleri yoktu, etiketleri insanlar ne alacağına karar versinler diye koydu. Erkekler içinde kadınlar içinde ayrı imkânlar sundu ve yeniliklere ilk adım burada atıldı. İnsanlar harcamayı sevdi. Akıllı insanlar ise üretmeyi ve kazanmayı. Dünyada şuan yüzlerce farklı seçenekte herkese uygun alışveriş imkanları ve tercihleri bulunmaktadır.

“Alışveriş Kelimesi Nereden Gelir” için 1 yorum

  1. alışveriş kelimesi nerden gelir bilmem ama alışverişi görmemişler gibi yapan tek millet biz olabiliriz.

Yorumlar kapalı.