Börülcenin Faydaları

Börülce bol bol protein içerir. Bir porsiyon börülcenin içerisinde 16 gram protein mevcuttur. Proteinler sayesinde gelişiyoruz, protein sayesinde yaralarımız iyileşiyor, zarar gören dokularımız yenilenir. Protein vücudumuzun yapısında vazgeçilmez şeylerdendir. Protein tepeden tırnağa kadar daha sağlıklı olmamızı sağlar. Bu yüzden protein almak çok önemlidir.

Börülce, yüksek lif oranına sahip gıdaların baş sırasındadır. Bir porsiyon börülcesi 12 gram kadar lif bulunur. Börülcenin sahip olduğu lif çözülebilen olduğu için kötü kolesterolün önüne geçer. Börülce, sindirim sistemi düzenler ve bu sayede kabızlığın önlenmesinde rol oynar.

Sindirim sistemi hastalıklarının önüne geçer. Yüksek lif oranına sahip besinler daha yavaş sindirildiği için uzun süre tokluk hissi verir ve böylece kilo kontrolünü de sağlamış bulunur. Yüksek oranda life sahip olan gıdalar yapısı kalp hastalığının önüne geçebilir. Yüksek tansiyonu olanlar için çok faydalıdır. Lif yapısının çözülebilir olması nedeniyle kandaki şeker oranını korur ve şeker hastalığı için çok önemli bir besin haline gelir.

Börülcedeki görme duyularınızı geliştirir. Börülce aynı zamanda bir antioksidandır ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlü kılar ve kanser riskini azaltır. Bir porsiyon börülcede bir günde almamız gereken vitamin A ihtiyacımızın yarısı mevcuttur. Börülce, demir oranından zengindir. Böylece anemi hastalığının önüne geçer. Börülce, kansızlığa iyi gelir.

Börülce, çinko açısından zengin bir besindir. Çinko vücudumuz için çok çok önemli bir mineraldir. Birçok hastalığın önüne geçmektedir.

Börülcenin potasyum oranı da yüksektir. Börülcenin içinde B9 vitamini yüksek oranda vardır. B9 depresyon gibi psikolojik sorunların tedavisinde önemlidir. Börülce ruh sağlığına da iyi gelmektedir. Aynı zamanda beyine oksijen taşıyarak zihinsel faaliyetlerinde gelişmesinde önemli rol oynamaktadır. Çocukların gelişim döneminde bol bol tüketmesi çok faydalıdır.

Börülcenin faydaları saymakla bitmez. Bu yüzden sofralarınızdan börülceyi eksik etmemelisiniz.