Çocuğun Velayeti Kaç Yaşında Babaya Verilir?

Şiddetli geçimsizlik ve sonunda ayrılığın kaçınılmaz olduğu çiftler arasında, bundan sonra başlayan en önemli dava ise çocuğun hangi tarafa verileceği konusudur. Bu konuda boşanma esnasında çocuğun velayetinin kime verileceği bir takım kriterler bazında ele alınır ve hakim tarafından iyice ölçülüp tartıldıktan sonra çocuk adına en doğru karar verilir. Burada genel olarak eğer herhangi istisnai bir burum ortaya çıkmadığı sürece çocuğun velayeti anneye verilir.

Özellikle eğer çocuk küçükse ve hatta henüz bebek ise o zaman ilk velayet tercihi anne olur. Bu yaşlarda ve gelişim dönemlerinde çocuğun babadan çok annenin ilgi ve bakımına, şefkatine ihtiyaç duyulduğu düşünülür ve yüzden velayeti genel olarak anne kazanır. Fakat baba için de elbette bir takım durumlar söz konusudur. Örneğin eğer çocuk konuşabilecek bazı şeyleri idrak edebilecek bir hale gelmiş ise baba o zaman karşı bir dava açabilir ve yine her iki tarafın koşulları göz önüne alınarak, ancak bu defa çocuğu da kararı sorulur ve buna göre hakim çocuk için en iyisine karar verir.

Çocuğun velayetinin babaya geçmesi

Eğer annenin maddi durumu çok kötü değilse ve ikamet ettiği yer bir çocuk bakımı için yeterli ise bu gibi durumlarda babanın pek bir şansı yoktur. Ancak bunların tersi olduğu zaman ise baba hemen yine karşı bir dava açabilir ve çocuğun velayetinin kendi tarafına geçmesini isteyebilir. Ayrıca baba, çocuğunun velayetini bir de, eğer anne vefat etmiş ya da çocuğa fiziksel veya ruhsal bir durum adına bakacak bir halde olmadığı mahkeme tarafından kanıtlanır ise alabilir. Bu durumlar haricinde çocuk 18 yaşını doldurana kadar annede kalır.

 

Dava açılabilir

Eğer baba, çocuğunun velayetini ısrarla istiyor ise o zaman belli zamanlarda, ortaya koyabileceği kendi lehine ve anne aleyhine olacak bir kanıt var ise bu durumda yine bir fırsat yakalayabilir. Aksi takdirde baba, çocuğunu mahkemenin verdiği günler ve zamanlar haricinde göremez. Mahkeme çocuk 18 yaşını doldurana kadar çok zorlu durumlar olmadığı sürece velayeti he da anneye verir ve babanın belli günlerde görmesine karar verir.

Cevap : http://devrimbozkurt.av.tr/soru-cevap/