Her Belediyenin İnşaat İzni Kuralları Farklı Mıdır?

İnşaat İzni ve Kuralları nelerdir?

Her Belediyeden çok her şehrin inşaat izni kuralları farklıdır. İnşaat izni dediğimiz şey zaten her şehre uygun bina ölçüleri, çatı eğimi, kat sayısı, kat yüksekliği belirlenir. Bu bilgiler her şehrin ve belediyenin inşaat yönetim yürürlüğü olarak da mimarlar bürosu tarafından mimarlık ofisleri dâhil mimari proje çizimi yapan bu işlerde uğraşan insanların bunu kolaylıkla edinebileceği şekilde yayımlanır.

Her ince detayında bu yönetmelik de olması olası bir durum değildir. Zaten mimarlık ve İnş. Mühendisliği eğitimi dâhilinde inşaat teknikleri öğrencilere verilmektedir. Yani bir mimar inşaat izni ve kurallarını hakkında az çok yorum sahibidir aslında fakat şehirden şehre değişen yönetmelikler bulunmaktadır.

 İnşaat İzni ve Kurallarına Örnek

Bu değişkenlik gösteren bir konuyu ele alırsak örneğin çatı eğimleri her şehirden şehir değişen değildi her iklim türlerinde değişkenlik gösterir. Kışı yağacak olan karın çatı üzerinde durması binaya yük olarak hesaplanacağından dolayı bunun hesaplamaları belediyelerce yapılıp şehre uygun çatı eğimi yönetmeliğe eklenir. Mesela Akdeniz bölgesinde kışın kar fazla yağmadığından çatıların eğimi dar açılı olabilir. Fakat Karadeniz veya Doğu Anadolu da ise bu durum farklıdır. Yağış olduğundan fazla olduğu için çatı eğimlerin olabildiğince dik açıya yakın bir şekilde yapılması yönetmeliklerinde belirtilir.

Bu tür bölgesel ve şehirsel farklılıklar inşaatlara da yansımaktadır. Bununla birlikte her belediyenin inşaat izni kuralları farklılık gösterir.

 İnşaat izni ve kuralları ne kadar gerekli yâda gereksiz mi?

Bu izin ve kurallar bence kesinlikle gerekli ve de şehirden şehre farklılık göstermesi gereken hususlar olmalıdır. Çünkü her şehirde aynı kurallar aynı yapı tipleri olması inşaatların birbiriyle benzer olması şehirlerin monoton insan hayatlarını, düşüncelerini özgürlük paylarını kısıtlayıcı bir şey olarak görmekteyim. Her Farklılığın insan hayatına katkıları çok fazla.