Kaç Öğün Yenmelidir ?

Kaç Öğün Yenmelidir ?

Diyet döneminde olan insanları kafasındaki en önemli sorun kaç öğün yemesi gerektiğidir. İlk olarak diyet yapılacak ise kendi başına değil bir diyetisyen eşliğinde yapılmalı ve ani ve şok diyetlerden uzak durulmalıdır. Bu tarz şok diyetler kas kaybına ve telafisi olmayan rahatsızlıklara yol açmaktadır. Kilo kaybına büyük oranda etki eden konulardan biri öğün sayısıdır. Çünkü öğünlerin arasını uzatmak ve uzun saatler aç kalmak metabolizmayı yavaşlatarak kilo vermeyi zorlaştırır.

 Günde Kaç öğün yenmelidir?

Kaç Öğün Yenmelidir ?Her diyetisyenin kendine göre bir yöntemi vardır. Bazı diyetisyenler 2 ana öğün şeklinde beslenilmesini gerektiğini savunsa da genel kanı günde 3 ana ve 3 ara öğün şeklinde beslenilmesidir. Gün boyu öğün atlayarak beslenen kişilerin kilo sorunu olduğu görülmüştür. Öğün atlanmamalı ve açlık hissedildiği an da ara öğün yapılmalıdır. Bu sistemi benimsemeden hareket etmek bir sonraki öğünde çok daha fazla kalori alınmasına yol açarak kilo vermeyi zorlaştırır.

 Öğün sayısı ve yaşam tarzı

Öğün sayısını etkileyen önemli faktörlerden biri de yaşam tarzıdır. İş ve okul gibi faktörler günde kaç öğün yeneceğini belirleyebilir. Yoğun bir tempoya kapılıp öğün atlanılmamalı ve açlık hissedildiği an ara öğün yapılmalıdır. Çantada taşınabilecek ara öğün alternatifleri bu tarz sorunların yaşanmasını engeller.

 Az ve sık yemek yemek

Şeker hastaları ve diyet yapanlar bu yöntemi benimsemelidirler. Kan şekerinin düşmesi şeker hastaları için oldukça tehlikeli olabilmektedir. Az ve sık yemek yemek kan şekerinin düşmesini engelleyerek kilo vermeye de yardımcı olur. Ara öğünler de çok kalori yiyeceklere yönelmemek ideal kilonun korunmasına yardımcı olur. Ana öğünlerde ise protein ağırlıklı besinler öğle saatlerinde tüketilmelidir. Akşam yemeğinde yenecek olan hayvansal proteinler sindirimi zorlaştırarak mideye rahatsızlık verebilir. Son ana öğün çok geç saatte yenilmemeli ve sebze ağırlıklı besinler tüketilmelidir. Uyumadan en az 2 saat önce yemek yeme işlemi bitirilmelidir.

“Kaç Öğün Yenmelidir ?” için 1 yorum

  1. bence 3 öğün yenmelidir veya 4 de ara öğünle olabilir bunu çoğaltıp da öğünleri yeme çeşitlerini azaltabiliriz gibi gibi varvasyonlarla kendimizi geliştirebiliriz

Yorumlar kapalı.