Kadınların Çalışması Yasak Olan Ülkeler Nerelerdir?

Kadınların Çalışması Yasak Olan Ülkeler Nerelerdir?

Kadın hakları günümüzde güncel konulardan olup, ülkeler arasında bu haklar değişiklik göstermektedir. İslam devletleri yani şeriatla yönetilen devletlerde kadın hakları şeriata göre düzenlenmiştir. Şeriat adalettir ve kesinlikle kadın erkek ayrımı yapmaz. Her iki cinse de haklar verir. Günümüzde ise kadınların çalışması yasak olan ülkeler nerelerdir? Diye sorulduğunda maalesef ki çoğunlukla şeriatla yönetilen ülkeler karşımıza çıkmaktadır.

Anlaşılması gereken bir konu vardır ki şeriatta kadının çalışma, ticaret yapma ve şirket kurma gibi bütün hakları bulunmaktadır. Kadının ev ihtiyaçları ve eşine yardım etmesi konusunda erkeklerle aynı hakka sahiptir. Lakin ayet ve hadislerin bulunmasına rağmen şeriatla yönetilen bazı ülkeler kadının çalışmasına izin vermemektedir. Sadece çalışmasına değil birçok haklarını da kullanmalarına izin verilmemektedir.

Kadınların Çalışması Yasak Olan Ülkeler Nerelerdir?Kadınların Çalışması Yasak Olan Ülkeler Nerelerdir?

Bu ülkelerden bazıları şunlardır; Irak. Irak ta eski lider Saddam Hüseyin döneminde kadınların sosyal hayatta her türlü konuma ve mesleğe sahip olma hakları bulunmaktaydı. Ama şuan ki yönetimde kadınların her türlü hakları taciz edilmektedir. Kadınların çalışmasının yasak olamaya yakın bir diğer ülkede Yemen; kadınların hakkı verilmiyor ve çalışmak isteyen bayanların da bulundukları ortamlarda oldukça ayrımcılık yapılıyor. Bunların yanında Afganistan, Bahreyn, Cezayir, Tunus, Katar, Ürdün, Kuveyt, Umman gibi ülkelerde de kadının çalışmasına izin verilse de bu ülkelerde kadınların çalışma hakları ve diğer hakları tam anlamıyla verilmemektedir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak tüm dünyada kutlanmakta ama aynı zamanda birçok ülkede kadın haklarının ihlali çeşitli olaylarla dünya gündemine oturmaktadır. İslam ülkesi olmak kadınların haklarını kısıtlayıp onların haklarını yemelerinin iznini vermiş olmaz. İslam kadına değer veriyor ve ona çok saygı duyuyor. İslam’ın kadına vermiş olduğu değeri bütün Müslüman veya Müslüman olmayan ülkelerin vermesi günümüzün en ihtiyaç duyulan durumudur.

“Kadınların Çalışması Yasak Olan Ülkeler Nerelerdir?” için 1 yorum

  1. Arap ülkelerinde bırak çalışmayı araba sürmeleri felan da yasak daha geçen gün okudum haberini kadınlara araba sürme yasağı kalkınca kadınlar lamborjin kullanmaya başlamışlar

Yorumlar kapalı.