Karekod Kullanım Alanları

Teknolojinin geliştiği günümüzde özellikle ticaret ve lojistik alanda kullanılan karekod ya da diğer bir adıyla datamatrix gibi yeni uygulamaları sıkça duymaktayız. Şimdi gelin hayatımızı kolaylaştıran bu teknolojinin ne olduğuna kısaca bakalım.

 

1. Karekod ve Datamatrix Nedir?

Karekod ya da diğer adıyla datamatrix aslında iki boyutlu bir barkoddur. Karekod aslında barkod teknolojisinin geliştirilmiş hali yani bir üst seviyedeki bir teknolojidir. Karekod’un Türkçe karşılığı olarak “datamatrix” sözcüğü kullanılmaktadır. 1994 yılında Japonya’da Denso Wave tarafından geliştirilen bir teknolojidir. Özellikle ilaçların üzerinde birçok ülkede ve Türkiye’de karekod yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İlk olarak ilaçlar üzerinde kullanılan Karekod’un üzerinde birçok bilgi bulunmaktadır. Karekod barkoda göre çok daha fazla bilgi taşıma kapasitesine sahiptir. Bunlardan bazıları şu şekildedir; 14 rakamdan oluşan barkod numarası, ürüne ilişkin sıra numarası, ürünün son kullanma tarihi, ürünün parti numarası.

 

2. Karekod Nasıl Oluşturulur?

Karekod ya da datamatrix oluşturmak günümüzün teknolojik imkânlar ile oldukça kolaydır. Karekod oluşturarak kendi ürünlerinizi ve web sayfanızı bu teknoloji ile zenginleştirebilirsiniz. Örneğin QRStuff veya QR Code Generator gibi internet sitelerinden karekod oluşturmayı kolayca öğrenebilirsiniz. Karekod klasik barkodlara göre çok daha küçük alanlarda uygulanabilir.

 

3. Karekod ya da Datamatrix Ne İşe Yarar

Karekodda bulunan bilgiler sayesinde ürün izlenebilir hale gelir. Ürünün hangi üretici tarafından üretildiği, raf ömürlü bir malzeme ise son kullanma tarihinin ne olduğu gibi önemli bilgiler karekod sayesinde ve bunu okuyan cihazlar yardımıyla kolayca elde edilebilir. Günümüzde ticaret hacmi çok geliştiğinden ve bu ticaretin de hızı da çok arttığından özellikle büyük market zincirleri, büyük ilaç üreticileri karekodu kullanmaya başlamışlardır. Karekod taranma hızı açısından da barkoda oranla avantajlıdır. Kirlenme ve bozulmaya karşı barkoda göre daha dayanıklıdır.

Lojistik açıdan da karekodun önemi çok büyüktür. Özellikle ürünlerin taşınması sırasında takibinin kolayca yapılması karekod sayesinde mümkün olabilmektedir. Bu sayede ürünler dünyanın her yerini kolayca dolaşabilir ve takibi çok kolay şekilde yapılabilir. Bu işin manuel yapılması durumunda binlerce adam saat iş gücünün sarf edilmesi gerekirdi. Ancak karekod teknolojisi sayesinde günümüzün ihtiyaçlarına cevap veren bir lojistik altyapı oluşturulabilmiştir.

Karekodu aynı zamanda web site bağlantılarınızda kullanabilirsiniz. Çeşitli tabela ve ürün reklamlarında da karekodu kullanabilirsiniz. Ürünlerin tanıtım bilgilerinin yer alacağı uzun sayfalı anlatımlar yerine karekod kullanarak yerden de tasarruf edebilirsiniz. Seri üretim yapan büyük fabrikalarda ürünlerin izlenmesi, taşınması ve kalite kontrolü için de kullanılabilir. Karekod ile verilen reklam ve ilanları kaç kişinin gördüğünü izleyebilirsiniz.