Bilgiye Açlık Genel Kültürle Giderilir Mi

Dünyada iki çeşit insan asla doymazmış birincisi paraya aç olanlar, diğeri de bilgiye aç olanlar. İnsanlığın varoluşundan bu yana merakının kurbanı olan insan merakının karşılığını bilgi olarak geri topladı. İnsanlar hep daha çok bilmek, daha çok öğrenmek ister. Binlerce yıldır dünyanın bu günlere gelmesinde insanların ürettiği bilginin bir çığ gibi farklı kişilerin toplumların katkılarıyla oldu.

Bilginin Faydaları

Tüm çığır açan, yeni ufuklara perde açan insanlar bunları bilgileri sayesinde yaptı. Bilginin kıymetine varan insanlarda yıllarca başkalarından fazla bilmek onların önüne geçmek için bu en etkili yolun peşinden koştular. Filozoflar, bilim insanları, kâşifler, liderler, sanatçılar bilgiye olan açlıklarının farkında olarak bunun peşinden gittiler. İnsanın bilmeği şeyler hakkında hiçbir fikri yoktur. İnsan daha çok bilmek her şey için daha çok öğrenmek ister ve bu farkında olanlar için durdurulamaz bir açlıktır.

Genel Kültür Bilgi Açısından Faydalı Mıdır?

Genel kültür kesinlikle insanın saf bilgiye ulaşması için yeterli değildir. Genel kültür size Platon’un Devlet kitabının yazarı olduğunu öğretir ama kitabın içindeki bilgiyle oluşturulmak istenen dünya ile ilgili size bilgi vermez. Genel kültür sizi bilgili olma yönünden bir noktaya kadar getirebilir lakin bir süre sonra öğrenmeye devam etmek isteyen insana yavan ve sade gelecektir. Bilgiye açlık çeken insan gerçek bilgiyi bilginin kaynaklarından yani bilginin sahibi kişilerden gerek görüşerek yüz yüze olsun ya da bir kitaptan, tiyatrodan, sinemadan, sanat eserinden, efsanesinden dolaylı yönlerden de öğrenebilir.

Genel kültür sadece bir konuda değil her konudan biraz bilgi içerir, derinlemesine bir bilgi dağarcığı sağlamadığı için bir konuda yetkinlik düzeyine insanı ulaştırmaz, o konu hakkında tam yetkinliğe sahip insanlarda o konu hakkında bilgili olarak sayılmamaktadır. Yani genel kültüre bilgi değil o konudan haberdar olmak diyebiliriz. Bilim, siyaset, spor, tarih, magazin, coğrafya vs. çok geniş bir yelpazeye sahip olan genel kültür ülkelerin ilgilerine de göre şekillenir, biçim değiştirir. Genel kültürün ülkemizdeki popüler ürünleri olan magazin ve siyaset bir İsviçreli için bilim ve sanatın önüne geçebilecek kadar güçlü genel kültür değeri taşımaz ve bu onu ortak gerçekliğe sahip bilgiye dönüştürmez.