Bitcoin Günümüzde Farklı Para Birimlerine Kıyasla Ne Kadar Değerli?

Bitcoin, para birimidir. Alışılmış para birimlerinin aksine fiziksel bir varlık bulundurmaz. Herhangi bir devlet veya millete de ait değildir. Dolayısıyla sanal ortamda bilgisayarlar aracılığıyla üretilen bir para türüdür. Bu durum kodlar aracılığıyla sağlanmıştır. Milyonlarca kod belirli algoritmalarla bir araya getirilir ve para üretilmiş olur. Bu üretim sadece yüksek hızlı gelişmiş bilgisayarlarda sağlanmaktadır. Ancak bu durum bir bitcoinin kodunun çözülmesinin imkansız hale gelmesini, dolayısıyla kişinin sahip olduğu paranın çalınmasının veya taklit edilmesinin mümkün olmamasını sağlamaktadır.

Bitcoinin Devletlerle Mücadelesi

Modernleşen dünyada insan toplulukları teknolojiyle yakınlaşmakta, hayatlarının hemen her anında teknolojinin yararlarından faydalanmaktadırlar. Teknolojinin giderek gelişmesi ve insanlığa yararlarının artması, teknolojiyle yakınlaşmayı ve her şeyi teknolojinin içine almayı kaçınılmaz kılmaktadır. Buna kullanmakta olduğumuz paralar da dahildir. Günümüzde farklı devletler farklı para birimleri üretmektedir. Bu üretilen paralar millet fark etmeksizin insanların kullanması için teşvik edilir. Bu durum sayesinde devletler para birimlerinin değerinin artmasını amaçlarlar. Bu durum devletin gücünü arttıracaktır. Ancak bitcoin, teknolojinin kaçınılmaz olarak getirdiği dijital para türüdür.

Bitcoin herhangi bir devlete ait değildir ancak devletlerin para birimleriyle yarış halindedir. Geleceğe doğru baktığımızda, teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanımının iyice yaygınlaşması beklenmektedir. Ancak bitcoin şimdiden oldukça değer kazanmıştır. Bu durum bitcoini daha ulaşılabilir kılmak adına çeşitli alt birimlerin oluşmasına olanak tanımıştır.

Bitcoinin Değeri

Günümüzde kriptoparalarla ilgilenmeye başlananların aklında oluşan ilk soru bitcoin ne kadar sorusudur. Bahsedilen bitcoin ne kadar sorusu, kıyaslanılan para birimine göre değişmektedir. Günümüzde bir bitcoinin değeri Amerikan Doları karşısında yaklaşık olarak 6.200 ile 6.300 Dolar’dır. Bunun yanında bir bitcoinin Türk Lirası karşısındaki değeri ise 29.100 ile 29.300 TL arasındadır.

Pound ve Euro karşısında birim olarak daha düşük sayılar söz konusudur. Bir bitcoinin Pound karşısındaki değeri 4.600 ile 4.800 Pound arasında seyir etmektedir. Bir bitcoinin Euro karşısındaki değeri ise 5.200 ile 5.400 Euro arasında bulunmaktadır. Son olarak ise bir bitcoinin İsviçre Frangı karşısındaki değeri ise 6.100 ile 6.300 Frank arasında konumlandırılır. Kur hesaplamalarıyla bir bitcoinin değeri diğer para birimleri için de hesaplanabilmektedir.