Endüstri Mühendislerinin Bilmesi Gereken Programlar

İyi bir mühendis olmak ve yüksek meblağda paralar kazanmak için kişinin kendine yatırım yapması oldukça önemlidir. Gerek iş ilanlarında gerekse kişisel kariyer programlarında bir mühendiste bulunması gereken başlıca şeyler; yeterli seviyede İngilizce bilmek ve programlama bilgisi. Tabi ki de programlama yapabilmek için de onun seviyesinde İngilizce bilmek şart. Her ne kadar bütün yollar İngilizce ’ye de çıkmış olsa bizim ele alacağımız konu bir endüstri mühendisinin bilmesi gereken programlar olacaktır:

1-Microsoft Office Programları

Dünyada en çok kullanılan işletim sistemi Windows’tur. Bu yüzden işletmeler ve şirketlerin birçoğu da doğal olarak MS Office Word, MS Office Power Point, MS Office Access, MS Office Exel gibi programları kullanır. Bir endüstri mühendisinden de bu programlara iyice hâkim olması beklenir. Özellikle MS Office Excel birçok programın yapabileceği işi tek başına yapabilmesinden dolayı en çok tercih edilendir.

 

2-ERP

 

Kurumsal kaynak planlamasının İngilizce ’sinin baş harflerinden (Enterprise Resource Planning-ERP) oluşmaktadır. Bu program birçok bilgiyi bir arada toplayabilen ve bazı verilerin bulunmasını, kullanıcı için kolaylaştıran programdır. İnternet olan her yerde kullanılabilir olması ve her an herhangi bir firmanın lojistik verilerine kolayca bakılabilir olması bir endüstri mühendisinin bilmesi gereken olmazsa olmaz programlardan biri olmasını gerekli kılar.

 

3-Project

 

Proje oluşturmak ve yapmak istediğimiz projelerin planlarını oluşturmak için rapor hazırlamada kullanılan bir programdır.

 

4-SQL Server

 

Veri oluşturmak ve bu veriyi istediğimiz zaman birkaç dakika içerisinde bulabilmemizi sağlayan programdır.

 

5-MATLAB

 

İçerisinde bulunan hazır fonksiyonlar sayesinde sistem modelleme, üretim ve projelerde kullanılır. Böylelikle optimizasyon yapımında bize yardımcı olur.

 

6-Programlama Dilleri

 

Bilgisayar ve telefon programı, web sitesi tasarlama ve oluşturmada kullanılan programdır.

 

7-GAMS

 

Yöneylem araştırmasındaki modellerin çözülmesini sağlayan programdır.

 

8-Lindo

 

Matematiksel modellerin çözümünde kullanılan programdır.

 

9-ProEngineer

 

Bilgisayar destekli üretimde, imalatta ve montajda bizlere yardımcı olan programdır.

 

10-NeuroSolutions

 

Ürünün kalite kontrolünü ve risk analizini hesaplamada doğru ve eksiksiz sonuçlar için kullanılan programdır.