Her Burcun Ayrı Bir Esması Var Mı?

Öncelikle şu bilinmelidir ki yaratıcımız olan Allah’ın bize bildirdiği isimleri olduğu gibi bildirmediği ve sonsuz şifa kaynağı olan sayısız ve sonsuz isimlerinin var olduğudur. Hal böyle olunca bu isimlerin nerelerde kullanıldığı ve hangi etki alanlarına sahip olduğu oldukça merak konusudur.

Aslında her alanda bu isimlerle bir etkileşim içinde olmuştur insanoğlu. Mesela hasta olan biri için ayrı bir isim ya da asabi uyumsuz kimseler için ayrı bir isim nazar değmesi için ayrı bir isim muhakkak vardır. Bu isimler ehlince malumdur. Aklımıza gelen her alanda iç içe olduğumuz bu isimlerin burçlarla da bir alakası vardır. Her burcun kendine has bir ismi celili vardır. Örnek verirsek terazi burcu naif bir burçtur. Bunun için el vedud,el latif,el halim,gibi isimler onun tamamlayıcısı gibidir. Bir örnek daha verelim bu isimlere, oğlak burcunu ele alırsak realist seri düşüne bilen ve tutumlu olmak gibi özellikleri göz önünde bulundurursak onu şu isimler karşılar el kabid,el mukaddim,el mani.

Bunlar sadece küçük birer örnek. Ayrıca dinimiz bu konuya nasıl bakmış onu da gözden geçirmeyi ihmal etmemeliyiz ki konu anlaşılsın. İslam dini oldukça iç içedir bu konuyla. Yaratıcımız olan Allah bu konuyla ilgili yemin ile başlayan ayet dahi indirmiştir. Ne var ki bunu fal veya gelecekten haber verme gibi kahinlikle karıştırmamalı ve bu ikisin farklı alanlar olduğunu göz ardı etmemeliyiz.

Şimdi şunu rahatlıkla görmek mümkündür ki, her şey in kendine has bir ismi muhakkak olmak durumundadır. Tabi ki bu konulara inanmak ya da inanmamak tamamen bizim özgür irademize bırakılmıştır. Âmâ şu bir gerçek ki astronomiye eskiden olduğu gibi bu günde büyük bir ilgi duyulmakta ve bu gizemini koruyan konular büyük bir merakla araştırılmaktadır. Bilim her an gelişmekte ve bize yeni bilgiler sunmaktadır.