Örgü Modelleri Ve Dekorasyon

Eskiden örgü denilince aklımıza genellikle kış için örülmüş kazaklar, hırkalar, eldivenler vs. gelirken son döneme baktığımızda artık hayatımızın birçok alanında örgünün farklı bir rol oynadığını görebiliriz. Öyle ki, ev dekorasyonunda, yazlık giyimde, birçok aksesuarda değişik örgü fikirleri yaygınlaştı. Evimizde var olan nesneleri kendi tarzımız doğrultusunda örgüyle bambaşka bir havaya sokmak artık mümkün.

Örgü Nerelerde Kullanılabilir?

Farklı bir dekorasyon için kullanımı yaygınlaşan örgüyü nerelerde kullanabiliriz? Örneklendirelim. Mesela, taburelerin bacaklarına kılıf yapabilirsiniz, kalın şiş ve çok çok kalın iplerle dekoratif duran battaniyeler yapabilirsiniz, değişik yastık kılıfları, minder süslemeleri, yatak örtüleri hatta belki de abajurunuza kılıf bile yapabilirsiniz. Ayrıca banyonuz veya mutfağınız için hem iyi bir düzenleyici hem de şık duracak sepetler örebilirsiniz. Basit bir şekilde başlamak isteyenlere de kolay bir model mevcut! Kupalarınıza kılıflar yapıp çalışma masanızı güzelleştirebilirsiniz.

İyi Bir Terapi Yöntemi Olarak “Örgü”

Dekorasyonda değişik modellere değindik, evimizin daha iyi görünmesini sağladık, ama aslında örgünün birçok faydası var. Bunların içinde en önemlisi insan psikolojisine mucizevi etkisi. Tığ veya şiş ile yapılan farklı modeller insanlardaki anksiyete, stres ve depresyonu azaltır. İnsan kendini depresif bir ruh halinde hisseder ise örgü örmek ona yardımcı olabilir. Onu daha sakin ve huzurlu bir insana dönüştürür. Böylece kalp atış hızı düşer ve kan basıncında da düşüş görülür. Hatta öyle ki, birçok psikolog bazı durumlarda örgü örmeyi tavsiye eder. Yine aynı şekilde örgü, motor fonksiyonlarımız için de değerlidir ve insan beynini sağlıklı tutmak için büyük önem taşır. Beynin kullanımı arttıkça beynin gelişimi de artar. Örgü de birçok fonksiyonu aynı anda çalıştırarak beyin gelişimine katkıda bulunur. Kısacası örgü hayatımız ve evimiz için önemli bir parça.